Oleg Sõnajalg Eleoni kautselAktsiaselt Eleon on uue tuuliku arendusega tegelenud kümme aastat. pooleteist aastaga on Eleon 3M116 prototüüp tootnud elektrienergiat pea kaks korda enam kui sama perioodi jooksul tuulepargis töötavad imporditud kuus generaatorit kokku.Salme valla tuulepargis töötav Baltimaade kõrgeim tuulegeneraator, mis ehitati ja komplekteeriti praktiliselt kohapeal, on ainulaadsete lahendustega ning selle aastane tootmisvõimekus on 12 GWh. Sobiv alternatiiv
Eleoni tuuliku arendamisel on rakendatud arvukalt uusi tehnoloogiaid, mida varem multi-megavatt-tuulikutes kasutatud pole. Tuuliku kõik detailid on unikaalsed – leiutatud, disainitud ja projekteeritud Eleoni meeskonna poolt. Tuuleenergiat toodetakse ligikaudu 140 riigis, Eleon-tüüpi tuulik on patenteeritud rohkem kui 150-s.

“Ajalooliselt on elektrienergiat Eestis toodetud põlevkivist, mis on üks keskkonnasaastavamaid tootmisviise,” ütles aktsiaseltsi Eleon juhatuse liige, projekti ideede generaator ja arendaja Oleg Sõnajalg. “Eestis on väga head ja stabiilsed tuuletingimused, mis võimaldavad toota efektiivselt energiat ning oleks üheks alternatiiviks. Eelmiste põlvkondade käigukastiga tuulikutele on iseloomulik müratase ning vibratsioon. See oli üks mitmest tegurist, mis andis tõuke arendada lisaväärtus, kus uuendusliku tehnoloogia abil on see probleem viidud miinimumini. Kuressaare kesklinnas on müratase kindlasti kordades kõrgem kui uue põlvkonna Eleon 3M116 tuuliku lähedal seistes.”

Tuumajaama jahutussüsteem

“Traditsioonilise käigukastiga tuulegeneraatori tehnoloogia asemel kasutab Eleon 3M116 otseveoga tehnoloogiat, mis on võimaldanud ka oluliselt suurendada tuuliku tiiviku diameetrit,” selgitas ettevõtte juhatuse liige. “Eleoni elektrituulikutes on ainsana maailmas kasutusel ka ainulaadne jahutussüsteem ja filtritehnoloogia, mida varem on kasutatud vaid tuumaelektrijaamades – innovaatiline lahendus, mis pikendab märkimisväärselt tuulegeneraatori elutsüklit.”

Eleoni arendusprojekt on valminud koostöös rahvusvaheliste ülikoolidega Saksamaalt, Taanist ja Soomest, kus on pikaajalised taastuvenergeetika teadmised ja kogemused. Samuti on tuulikute komponentide ja detailide tootmisel ettevõtte partneriteks rahvusvahelised ettevõtted.

“Käesoleva aasta sügisest alustame Baltimaade suurima tuulepargi rajamist Aidu endise karjääri aladele. Hiljuti sõlmisime mahuka koostöölepingu E-Profiiliga generaatori komponentide tootmiseks siin,” sõnas Sõnajalg. “Meie eesmärk on tuua tuulikute tootmine Eestisse ning kaugem eesmärk arendada Eestis taastuvenergia tööstusharu.”

Iga suur tuuleelektrijaam koosneb kümnest tuhandest üksikust komponendist. Ettevõttel on plaan tuua tuulikute komponentide tootmine ja komplekteerimine Eestisse, kuid vastava võimekuse loomine võtab aega ja see protsess peab käima samm-sammult.

E-Profiili näol on firma leidnud väga tugeva kodumaise partneri, kes hakkab tootma generaatori korpusi ning komplekteerima generaatoreid. “Mähised paigaldatakse Saksamaal, seejärel saadetakse sisuga korpus uuesti tagasi Eestisse,” kõneles Sõnajalg. “Tegemist on Eesti jaoks täiesti uue, kõrgtehnoloogilise tööstusega, kus iga tuulik koosneb ligi kümnest tuhandest üksikust komponendist, millest igaühe juures on ülioluline koostekvaliteet. Arvestades globaalset nõudluse kasvu puhta energia järele, millega on liitunud isegi Hiina, on tegemist Eesti majanduse jaoks ühe potentsiaalsema kasvuvaldkonnaga.”

Arenduskeskus Saaremaale

Täisvõimsusel uue tuulikutööstuse väljakujunemine Eestis toob endaga kaasa ligikaudu 1500 uue töökoha loomise.

“Saaremaale rajame kindlasti tarkvara arenduskeskuse, millega kaasnevad ka uued, kõrge lisandväärtusega töökohad,” ütles juhatuse liige. “Ka esimese, piloot-tuuliku generaatori rootori poolide südamikud on toodetud Saaremaal Eikla alevikus, kus on üllatavalt kaasaegne ja võimas seadmepark. Otsime jätkuvalt uusi koostöövõimalusi siinsete ettevõtetega, sest hea meelega tooksime just Saaremaale nii palju tootmisest kui võimalik.”

Oleg Sõnajala sõnul on ta pühendanud kaheksa aastat oma elust koos sadade Euroopa juhtivate inseneridega tuuliku väljaarendamisele: “Ma ei ole ehk lõpuni objektiivne, kuid teades iga viimsetki detaili sellest tuulikust, ütlen enesekindlalt, et mitmete tehnoloogiliste innovaatiliste lahenduste tulemusena on tegu kõige konkurentsivõimelisema multi-megavatt maismaatuulikuga maailmas.”

Edu eeldus on teadus- ja arendustegevus

Sõnajalg on veendunud, et Eesti majanduse edenemiseks ei peaks ükski meie ettevõte vaatama oma põhituruna Eestit. “Olen ka varem öelnud, et allhankesõltuvusest vabanemiseks ei saa Eesti omatoodangu edu sõltuda kohalikust väikesest koduturust. Sealjuures on tark toimetada kasvaval turul ning maailma üks kiiremini kasvavatest sektoritest on taastuvenergia tööstus,” ütles ta. “Eesti ei saa jätkata odava allhankeriigina, kui tahame, et elu paremaks läheks.”
Eleoni peamine eesmärk on arendada Eestis välja suurte tuulikute tootmise tööstus ekspordi eesmärgil. Selle eelduseks peavad omakorda koduturul olema välja arendatud kõik vajalikud võimekused, kaasa arvatud tuulikute püstitamine ja hooldamine ning referentspargid.

“Edu eelduseks globaalsel turul on panustamine teadus- ja arendustegevusse – see, mida Eleon on aastaid järjekindlalt teinud,” on Sõnajalg kindel.

Allikas: Meie Maa
Foto: Oleg Sõnajalg tuulegeneraatori Eleon 3M116 katusel (Valmar Voolaid)