Oleg ja Andres Sõnajalg kinnitasid tänavu juulis Põhjarannikule antud intervjuus, et nad ei kahtle, et Aidu tuulepargi ehitusload on kehtivad ning et kohus seda ka kinnitab. Nii läkski. FOTO: Ma i Kämärä / Põhjarannik

Aidu tuuleparki arendava Aidu Tuulepark OÜ juhatuse esimees Oleg Sõnajalg nõuab riigilt tuulepargi ehitamise peatamisega tekitatud kahjude kompensatsiooniks 123,7 miljoni euro hüvitamist, kompromissina on Sõnajalad valmis kahjunõuet vähendama Tootsi tuulepargi hoonestusõiguse rahuldamisel.

Oleg Sõnajalg kirjutab pöördumises justiitsminister Raivo Aegile ja rahandusminister Martin Helmele, et OÜ-l Aidu Tuulepark pole võimalik tuulepargi ehitamise kaheks ja pooleks aastaks peatamise tõ u enda lepinguliste partnerite ees kohustusi nõuetekohaselt täita, millest tulenevad kahjud ulatuvad 123,7 miljoni euroni.

Ministritele esitatud kahjude arvestus ei sisalda seejuures tuulepargi opereerimisest saamata jäänud tulu, vaid finantseerimislepingutest tulenevaid otseseid kulusid, riigile tasutud hoonestusõiguse tasusid ja Eleon AS-i ning tuulikute komponente tarnivate rahvusvaheliste korporatsioonide vahelistes lepingutes sätestatud nõudeid.

Aidu Tuulepark OÜ on valmis kahjunõuet kompromissi leidmisel olulisel määral vähendama, kuid ei plaani kahjunõuetest täielikult loobuda.

Sõnajalg teeb pöördumises e epaneku kompromissiks, mille kohaselt peaks leidma lahenduse Aidu tuulepargi ehituse jätkamiseks, ühtlasi võiks majandus- ja kommunikatsiooniministeerium rahuldada vendadele Oleg ja Andres Sõnajalale kuuluva Eleon AS-i Tootsi tuulepargi hoonestusõiguse.

Sellega saaks Eleon suurendada tuulikute tarnemahtusid koheselt enam kui kahekordselt ning e evõte saaks asendada rahvusvaheliste suure evõtete sissenõutavad trahvid ja viivised lepingumahtude suurendamisega. «Eeltoodu annaks võimaluse kaks ja pool aastat seiskunud tarnelepingute taaskäivitamiseks, mis omakorda võib anda läbirääkimisruumi oluliselt kahjunõuete vähendamiseks,» märkis Sõnajalg.

Kohus peatas Aidu Tuulepark OÜ-l tuulikute püstitamise 2017. aasta 3. mail, kui võ is menetlusse Ida-Viru maavanema protesti 2015. aasta kevadel e evõ ele antud ehituslubade tühistamiseks.

Aidu Tuulepark plaanib Aidusse püstitada 30 kolmemegavatist tuulikut.

Allikas: Postimees

Foto: Avalik