Andres SõnajalgTuuletehnoloogia Liidu sõnul võiks tänu äsja loodud tuuletehnoloogia klastrile tekkida Eestis täiesti uus tööstusharu, mis moodustaks 7-10 aasta pärast Eesti sisemajanduse koguproduktist (SKP) kuni 2 protsenti.

“Olukorras, kus taastuvenergia on globaalselt kiires kasvufaasis, näevad mitmed Eesti ettevõtjad võimalust luua siia täiesti uus tööstusharu,” põhjendas liidu esimees Andres Sõnajalg BNS-ile uue klastri loomist.

Ta lisas, et kuna Eestis on tehtud viimastel aastatel tuletehnoloogia valdkonnas mitu sammu edasi, on võimalik läbi koostöö ja teadus-arendustegevuse konkureerida maailma suurtootjatega.

Sõnajalg tõi näitena välja Turu laevaehituse klastri, mis on Soome majandusele oluline kasvumootor. “Klastri peamine ülesanne on ettevõtetevahelise sünergia suurendamine ja seeläbi tarneahelate efektiivistamine,” rääkis ta.

“Klastrist saadavad referentsid võimaldavad komponentide tootjatel oma kaupa müüa lisaks klastri kolmele tuulikutootjale ka klastrist väljapoole, näiteks Taani ja Saksa tuulikutootjatele,” lisas Sõnajalg.

Tuuletehnoloogia Liit sai klastri arendamiseks abi ka Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuselt (EAS), kes toetas klastrit 560 505 euroga. Kogu projekti maksumus on üle 1,1 miljoni euro.

Klaster liidab Eestis tegutsevaid tuulikute tootjad, tuulikute komponentide tootjad ja tööstussektorile teenuste pakkujad.

Tuulikute tootjatest kuuluvad klastrisse Eleon, Tuge Energia ja Global4Wind, komponentide tootjatest E-Profiil, Harju Elekter Elektrotehnika, ABB Eesti, Draka Keila Cables, Marsalis Metall, Estanc ja Bakeri.

Teenindavatest organisatsioonidest kuuluvad klastrisse Tallinna Tehnikakõrgkool, PAKRI teadus- ja Tööstuspark, Estwind Engineering ja Tehver & Partnerid advokaadibüroo.

Allikas: BNS

Foto: Avalik