Karl Kull

Eesti Energia otsus osta Nelja Energia võib julgustada välisinvestoreid, kes mõtlevad taastuvenergeetikasse investeerimisele, ütles Tallinna tehnikaülikooli nooremteadur Karl Kull.

Eesti Energia teatas teisipäeval, et omandab sada protsenti AS-ist Nelja Energia, makstes osaluse eest 289 miljonit ja võttes üle laene summas 204 miljonit, mis teeb tehingu mahuks ligi pool miljardit eurot.

TTÜ elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi nooremteadur Karl Kull ütles “Aktuaalsele kaamerale” antud intervjuus, et elektriturgu Eesti Energia ja Nelja Energia tehing ei mõjuta, sest elektriturgu mõjutab peamiselt ikkagi klientide tarbimine ja tootmine.

“Elektriturgu väga palju mõjutada ei tohiks see tehing. Aga nagu Eesti Energia ka ütles, siis nende strateegia on suurendada hajaenergeetika ja rohetootmist või osta teisi ettevõtteid üle, kellel on väga hea portfell, kes toodavad rohelist energiat,” rääkis Kull, kelle sõnul ei mõjuta tehing ka elektrihinda.

Kulli sõnul oli niisugune suurtehing Eesti energiaturul üllatav. Tema sõnul võib nüüd mõelda, kuidas see mõjutab teisi turuosalisi, kes tahavad ka elektrit toota.

“See võib olla esmalt küll spekulatsioon – me kindlasti uurime seda TTÜ-s -, aga esmapilgul see võib olla julgustav tegur välisinvestoritele, Eesti kreeditoridele, kõigile, kes mõtlevad, et hakkame investeerima taastuvenergeetikasse. Eesti on võtnud oma eesmärgiks suurendada taastuvenergeetika osakaalu, Eesti Energia on teinud suure sammu taastuvenergeetika poole ja võib öelda, et kõik teised võivad sellise investeeringu tuules ise edasi minna,” rääkis Kull.

Vaata videot siit.

Allikas: ERR

foto: Avalik