Esimene Eleoni tehnoloogial baseeruv tuulik püsitati Salmel 2013. aastal. Arendja Oleg Sõnajalg näeb asju suurelt ja kõrgusi ei pelga. FOTO: Valmar Voolaid

Andres ja Oleg Sõnajala seitsme tuulikuga Salme tuulepark on kümne kuuga tootnud sedavõrd suurel hulgal elektrit, et terendamas on uus tootmisrekord.

15 gigavatt-tunnist elektrist panustas suurim tuulik koguni 9,68 gigavatt-tunniga. „Kui veel paar kuud on jäänud aasta lõpuni, siis Eleon 3M116 tüüpi tuulik on selgelt tootmisrekordi kursil, ületamaks möödunud aastal saavutatud 11,3 gigavatt-tunni tähist. Põhjuseks on parem tuuleaasta, kuid see poleks võimalik ilma tuuliku suurepärase töökindluseta,“ ütles Eleon AS juhatuse liige Oleg Sõnajalg.

„Eleoni tuuliku töökindlus on kümne kuu lõikes 99,83%, mis on sisuliselt maksimumilähedane ja teisest kategooriast võrreldes Eestis asuvate välismaiste tuulikutega,“ ütles Sõnajalg.

3MW võimsusega Eleon-tüüpi tuulik on kümne kuuga tootnud Salme tuulepargis 1MW võimsusühiku kohta 3227 MWh, mis on võrreldes teiste samas pargis olevate välismaiste, Enerconi ja Vestase tuulikutega 1,8 korda parem näitaja.
Kui seda numbrit võrrelda näiteks Enefit Taastuvenergia tuulikutega Eestis, siis suutis Eleoni tuulik toota keskmiselt 2,1 korda rohkem elektrienergiat 1MW kohta.

2017. aastal on ka Salme tuulepargi tavalised tuulikud tootnud 18% rohkem kui Enefit Taastuvenergia tuulikud, kuid see tuleneb pigem paremast tuule asukohast kuivõrd paremast töökindlusest.

Uus arendus silmapiiril

Lisaks Eleon 3M116 tüüpi tuulikule plaanib AS Eleon koos rahvusvaheliste partneritega 38 miljoni eurose projektiga arendada enam kui 10-megavatise võimsusega Mammouti tuuliku.

„Mammouti tuulikut arendame, kuna maailmas pole seni midagi taolist suudetud, aga meie tehnoloogia ja patenteeritud lahendus seda võimaldab. Meie lahendus omab seda suuremat mõju, mida suuremaks läheb tuulik. Väikeste tuulikute puhul on see efekt märkimisväärne, Mammouti puhul on eelis teiste tuulikutehnoloogiate ees mäekõrgune,“ selgitas Andres Sõnajalg.
Rahastamisotsuse Mammouti väljatöötamiseks loodab ettevõte saada Euroopa Komisjonilt järgmise aasta alguses.

Käesoleva aasta kevadel esitas Eleon AS riigivaraseaduse alusel taotluse majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile Tootsi tuulepargi hoonestamiseks Eleoni tuulikutega. Taotlus on menetluses ja ettevõte loodab positiivsele lahendusele. Andres Sõnajala sõnul on sinna plaanis rajada 38 tuulikut, mis tulevad Eleon 3M116 tüüpi tuulikust pisut võimsamad – 3 MW asemel 3,4 MW.

Veelgi efektiivsem

„Sisuliselt sama tuulik, mis põhineb samuti kodumaisel tehnoloogial, lihtsalt uuem modifikatsioon, pisut võimsam ja efektiivsem,“ ütles Sõnajalg.
Samuti on rajamisel 30 Eleoni tuulikuga tuulepark Aidu karjääri alal Ida-Virumaal. Aidu tuulepargi rajamine sai kevadel tagasilöögi, kui tuulikute ehituslubade kehtivus ajutiselt peatati.

„Aidu tuulepargis oleme teinud kõik korrektselt, ehitusload on olemas, ainult kaitseministeeriumil olid mõned mured. Nüüdseks on läbi viidud rahvusvaheline uuring, millesse on kaasatud maailma üks kõige pädevamaid kaitsetööstuse ekspertbüroosid, mis on teinud palju analüüse ja raporteid,“ ütles Andres Sõnajalg.

„Nende alusel on tuvastatud, et kõik on seal hästi. Loodame, et saame ka selle projekti varsti lõpule viia,“ lisas ta.

Allikas: Meiemaa

Foto: Avalik