Eleon_Salme_2014 1196Oleg ja Andres Sõnajalale kuuluv tuuleenergeetikaga tegelev Eleon AS investeerib 101,4 miljonit eurot tuulikute ja tuuleparkide arendusse, järgmisel aastal on plaanis alustada Vaivara tuuleelektrijaama ehitusega.

“Tõepoolest, emiteeritud on aktsiaid ja meil on teatavasti turule tulnud uue põlvkonna tuulik, plaanid on meil ambitsioonikad,” ütles AS-i Eleon juhatuse liige Andres Sõnajalg BNS-ile. “Eleoni strateegia on kahetasandiline, eesmärk on hõlmata nii tuulikute tootmist ja eksporti kui ka oma toodetud tuulikutel põhinevate tuuleparkide opereerimist,” lisas Sõnajalg.

Sõnajala sõnul asub suurim tuulepark Vaivara vallas endise kaevanduse territooriumil ja sinna on plaanis rajada 255-megavatine Eleoni tehnoloogiat kasutav tuuleelektrijaam. “See tähendab 85 tuulikut. Vaivaras on ehitusega plaanis alustada 2016. aastal ja installeerida esimesel aastal 12-15 tuulikut ning järk-järgult tootmismahte kasvatades jõuda kuni 25-30 tuulikuni aastas,” ütles Sõnajalg.

Varem on ta öelnud, et ühe megavati tootmisvõimsuse rajamiseks vajaminev investeering jääb vahemikku 1,3-1,5 miljonit eurot. 255-megavatise tuulepargi kogumaksumuseks kujuneks sel juhul minimaalselt 331,5 miljonit eurot.

“Samuti on plaanis varustada Eleoni tuulikutega ka Aidu karjääri rajatav tuulepark, võimsusega 100 megavatti,” lisas Sõnajalg.

Sõnajala sõnul on ettevõttel plaanis keskenduda maismaal asuvatele tuuleparkidele. “Leidub kasutamata ressurssi, peaasjalikult suletud kaevanduste territooriumil, ja maismaa lahendused on meretuuleparkidest majanduslikult otstarbekamad,” märkis ta.

Strateegia esmatasand puudutab Sõnajala sõnul aga kogu maailmas patenteeritud tehnoloogial põhinevat Eleoni seeria esimest suurt tuulikut 3M116. “See on töötanud kogu 2014. aasta Saaremaal ja läbinud kõik katsetused võrgus, tuulik on kavandatud konkureerima maailmas enim tuntud tuulikutootjate Vestase, Siemens Wind Energy ja Enerconi suuremate mudelitega,” lisas Sõnajalg.

“Eleoni tuuliku seeriatootmine käivitab Eestis uue tööstusharu ja loob arvukalt uusi töökohti,” ütles ta.

Eleon AS emiteeris aasta lõpus uusi aktsiaid 101,4 miljoni euro väärtuses, summaga plaanitakse rahastada tuulikute ja tuuleelektrijaamade ehitust. “Projekti finantseerimisse on plaanis kaasata ka laenuvahendeid tuuleenergiat tundvatelt finantsasutustelt,” lisas ta.

Eleon AS on asutatud 2007. aastal, ettevõtte juhatusse kuuluvad Andres ja Oleg Sõnajalg. Ettevõtte 2013. aasta käive oli 305 580 eurot, seejuures saadi kahjumit 80 985 eurot.

Samadele omanikele kuuluval Roheline Energia AS-l on sõlmitud Eleringiga leping kuni 1000 megavati ulatuses tuulegeneraatoritega liitmiseks kolmes etapis, ütles võrguhalduri Elering avalike suhete juht Ain Köster BNS-ile. “Esimese etapi liitumispunkt on Eesti elektrijama alajaama juures parajasti ehitamisel ja valmib kava järgi sellel suvel,” lisas ta.

 

Allikas: BNS

Foto: Eleon 3M116 tuulegeneraator Saaremaal