Oleg Sõnajalg

Maailma suurim laevanduskonglomeraat Chinese State Shipbuilding Corporation (CSSC) hakkab tootma Oleg ja Andres Sõnajala juhtimisel arendatud Eleoni viie- kuni kuuemegavatiseid tuulikuid, milliseid on Hiinas juba tuhatkond ette müüdud.

Kolm kuud tagasi sõlmis Eleon Hiina riigifirmaga lepingu pikaajaliseks strateegiliseks koostööks, millega asutatakse ühisettevõte. Möödunud nädalal pandi paika Eleoni uue tuulikutüübi tehnilised parameetrid, sertifitseerimise ja finantseerimise põhimõtted ja ajakava.

Järgmise põlvkonna tuulikute võimsus hakkab olema viis kuni kuus megavatti, tiiviku läbimõõt 156 kuni 175 meetrit ja torni kõrgus 134 kuni 175 meetrit. Kuigi uut tüüpi tuulikud jõuavad turule alles järgmise aasta neljandas kvartalis, on neid Eleoni teatel Hiinas juba üle 1000 eksemplari ette müüdud.

Tööstusspionaaž välistatud
Eleoni juhatuse liige Oleg Sõnajalg selgitas, et ühisettevõtte loomise protsess on käima lükatud, kuid arvestades CSSC suurust, võtab see rohkem aega. Ühisettevõttes jaguneb osalus poolte vahel võrdsetel alustel, hiinlaste vastutusalaks jääb kohalik turuosa ja tuulikute seeriatootmine, Eleoni vastutusalaks innovatsioon ning teadus- ja arendustegevus, ütles ta.

Kuna CSSC tütarfirma Haizhuang Windpower ise toodab ja arendab tuuleparke, kas Eleoni tuulikutele on sisuliselt lõputu turg Hiina ja Aasia näol olemas? «Täpselt nii. Samas juhin tähelepanu sellele, et Eleon siseneb Hiina ja Aasia turule, ja CSSC ei tule Eesti või Euroopa turule,» täpsustas Sõnajalg. «Aluslepinguga on kokku lepitud, et sellist õigust rajatav ühisettevõte ei saa.»

Kuigi ametkonnad on aastaid hoiatanud ettevõtjaid idast ähvarda tööstusspionaaži eest, on Sõnajala sõnul on Eleoni tehnoloogia vargus hiinlaste poolt välistatud, kuna kogu innovatsioon on Hiinas patenteeritud. «Tuulik ei ole äpp, mida on lihtne kopeerida, veidi modifitseerida ja siis «kopeerida». Keegi ei investeeriks sadu miljoneid tuuleparkidesse, kuhu paigaldatakse varastatud tehnoloogiat, mille üle käivad rahvusvahelised intellektuaalse omandiõiguse kohtuvaidlused,» selgitas Sõnajalg.

Olemasolev tehnoloogia pole Eleoni ainus väärtus, ütles ta, sellele lisandub ka ettevõtte arendamis- ja innovatsioonivõimekus, mis hiinlastel puudub ja just see on olnud hiinlastele peamine motivatsioon koostööks. «Seega koostöö on Eleoni puhul partneritele kasulikum kui tehnoloogia vargus,» selgitas Oleg Sõnajalg.

Ühisfirma etteotsa Taani spetsialist

Ühisettevõtte Eleon China üheks võtmefiguuriks on Kim Kronborg Christiansen, kes oli aastatel 2007–2013 tuulikutootja Vestas Manufacturing asepresident. Christianseni kinnitusel on Eleoni tehnoloogia rahvusvaheline konkurentsivõime väga paljulubav. «Eleoni Direct Drive’i tehnoloogia kompaktse ja kapseldatud generaatori konstruktsiooniga on midagi erilist ning selle tulemuseks on ilmselt madalaim tuuleturbiini massi ja võimsuse suhe maailmas,» ütles ta.

Christianseni sõnul on väga huvitav näha, mida CSSC oma tööstusliku jõu ja oskusteabega ning Eleon koos uuendusliku turbiinitehnoloogiaga suudavad üheskoos saavutada. «Aastaid tagasi olin tunnistajaks, kui maailma üks suurimaid rasketööstusettevõtteid rajas ühisettevõtte ühe suurima meretuuleettevõttega Mitsubishi Vestas Offshore Wind. Võib-olla olen nüüd tunnistajaks sarnase eduloo algusele,» lisas Christiansen.

Vestas on Taani tuulegeneraatorite tootja ja paigaldaja, mille aktsiad on noteeritud Kopenhaageni börsil. Firma eelmise aasta käive oli 12,1 miljardit eurot ning puhaskasum 700 miljonit eurot. Vestase palgal on üle maailma enam kui 25 000 töötajat.

«Võtame üks samm korraga,» vastab ta küsimusele, kas Hiinas toodetud tuulikuid on tulevikus plaanis ka Eestisse püstitada. «Pole saladus, et Hiina turule minek on otseselt seotud sellega, et Eleoni tehnoloogia on ametnike poolt «ära põlatud». Eesti ametnikud on viimase neli aastat teinud palehigis kõik selleks, et seda tehnoloogiat Eestisse ei tuleks,» rääkis Oleg Sõnajalg.

Möödunud aastal teatas Eleon, et sulgeb Lool asuva koostamistehase ja jätkab elektrituulikute tootmist Hiinas ja Malaisias. Nende endi sõnul töötas sel ajal tuuleäris kas tehnoloogia arendamise, tootmise või ehituse peal kokku umbes 40-50 inimest.

Oleg ja Andres Sõnajalg ei varjanud, et sellel otsusel sai viimaseks päästikuks Aidu tuulepargiga seonduv, kui politsei peatas ehitustegevuse ja keelas vendadel territooriumile sisenemise.

Koostetehase sulgemisega kaotas töö ligikaudu 20 inimest. Osa arendus- ja administratiivseid ülesandeid täitvaid töökohti jäävad esialgu siia.

Täpsustuseks olgu öeldud, et Eleon tegeleb eelkõige tuulikute tehnoloogia välja arendamise ja sertifitseerimisega. Tuulikute komponendid nagu generaatorid, tiivikud ja labad tulid allhankijatelt, kelle hulgas on näiteks ABB, Remeks ja teised. Pärast seda paneb Eleon kõik jupid oma Loo koostamistehases taas kokku ja viib maastikule.

Eleon arendab ja toodab multimegavatt-klassi elektrituulikuid. Ettevõtte teatel on patenteeritud maailma kõige unikaalsema otseveoga tuulikutehnoloogia, millel on kõige väiksem kaalu- ja võimsusesuhe, mistõttu on sellel tehnoloogial olulised konkurentsieelised ujuva meretuuletehnoloogia valdkonnas.

Eleoni tuulikute arendamisse on alates 2007. aastast olnud kaasatud teadlastest koosnev Saksa inseneribüroo Windrad Engineering eesotsas Rostocki ülikooli tuuleenergeetika teaduskonna professori dr Uwe Ritscheliga, kelle sõnul pole kahtlust, et Eesti tehnoloogia hakkab konkurentsi pakkuma kõigile tänastele tuulikutootjatele.

Chinese State Shipbuilding Corporation (CSSC) on maailma suurim laevaehituse konglomeraat, kus töötab 310 000 inimest.

CSSCi tütarettevõte Haizhuang Windpower tegevussuund on tuuleenergeetika arendamine ja opereerimine ning ettevõte plaanib toota sel aastal 2000 tuulikut. Ettevõte plaanib lähiaastatel suurendada maismaatuulikute tootmisvõimekust, uuendada tehnoloogiat, arendada ja tulla turule meretuulikute ja hõljuvate meretuulikute tehnoloogiatega.

Allikas: Postimees

Foto: Avalik