Täna algab kohus tuuleenergiaettevõtjate vaidluses Eesti riigi vastu, kuna ettevõtjad leiavad, et Tootsi Suursoo ala eraldati Eesti Energia alla turuhinda ja selle näol oli tegemist ebaseadusliku riigiabi ning turumajandusele omaste konkurentsireeglite rikkumisega. Valitsus ja Eesti Energia ütlevad, et tegelikult ei ole veel Tootsi tuulepargi kinnistu üleandmise sisulist otsust veel tehtud

Vaidlus kohtusaalis käib selle üle, kas valitsuse korraldus on haldusakt või mitte. Valitsuse juriidilised esindajad väidavad, et korralduse näol ei olnud tegemist veel otsusega, selle teeb keskkonnaministeerium.

Väite peale, nagu oleks otsus veel tegemata, puhkes aga kohtusaal naerma, sest Eesti Energia juba ehitab seal. Samas on nii vabariigi valitsuse kui Eesti Energia juriidilised esindajad seisukohal, et keskkonnaministeeriumi otsust veel ei ole ning otsust maa eraldada ei pruugi ka tulla.

Sisulise aruteluni jõudis kohus alles pärast 45 minutit mõttevahetusi haldusküsimuste üle.

Möödunud aasta detsembri alguses otsustas vabariigi valitsus eraldada Tootsi Suursoo ala Eesti Energiale mitterahalise sissemaksena ettevõtte aktsiakapitali suurendamiseks. Kinnistu maksumuseks määrati 4,1 miljonit eurot. Tuuleenergiaettevõtted on selle otsuse kohtus vaidlustanud, märkides, et kinnistu tegelik maksumus oleks turutingimustel kolm kuni 4,5 korda suurem.

Postimees kirjutas 16. veebruaril, et kui seni on nii riik kui ka Eesti Energia ise apelleerinud sellele, et Tootsi tuulepargi maa hinna määras sõltumatu kinnisvaraekspertiis, mida omakorda kinnitasid sõltumatud audiitor- ja advokaadibürood, siis on nad unustatud mainida, et dokumendi peal on ekspertiisi tellijana must valgel kirjas Eesti Energia AS ise.

Riigi otsuse eraldada Tootsi Suursoo tuulepargi rajamiseks Eesti Energiale 4,1 miljoni euro eest on kohtus vaidlustanud Nelja Energia gruppi kuuluvad tuuleenergia ettevõtted VV Tuulepargid OÜ, OÜ Aseriaru Tuulepark, OÜ Pakri Tuulepargid, Hanila Tuulepargid OÜ ja Nelja Energia AS, lisaks Eesti Elekter AS ning AS Raisner ja Hans Teiv. Viimane on muuhulgas ka tuuletehnoloogia liidu juhatuse liige.

Vaidluses Eesti suurimat tuuleenergia tootjat Nelja Energiat esindav Soraineni büroo vandeadvokaat Allar Jõks on varasemalt öelnud, et Eesti valitsus on lihtsa otsuse ees  – kas üritada Suursoo ala ükskõik mis tingimustel Eesti Energiale «mängida» ja pidada aastaid kohtuvaidlust või teha riigimehelik otsus ja tühistada valitsuse korraldus kehtetuks ning panna maatükk enampakkumisele.

Nii rahandusministeerium kui Eesti Enegia on olnud seisukohal, et valitsus ei ole oma otsusega seadust rikkinud, kõik on toimunud õiguspäraselt ning lisaks on Eesti Energia juba viis aastat tegelenud ka Tootsi tuulepargi ala arendamisega.

Ka on Eesti Energia seisukohal, et tuuleenergiaettevõtjate kaebuse taga on mure vähenevate tuuleneergiatoetuste pärast, mis juhtuks siis, kui Eesti Energia Tootsi tuulepargi valmis ja tööle saaks.

Kinnistule plaanib Eesti Energia rajada 2020. aastaks hinnanguliselt mitusada miljonit eurot maksva ja umbes 150-megavatise võimsusega tuulepargi. AS Eesti Energia kavandatav Tootsi tuulepark moodustab tuuletehnoloogia liidu hinnangul 54 protsenti kogu Eestis kavandatud tuuleparkide mahust.

Allikas: Postimees

Foto: Avalik

märts 20th, 2017|

About the Author:

Tuuletehnoloogia Liidu tegevjuht