KÄTŠ JÄTKUB! Riik ähvardab Sõnajalgade tuulepargi lammutada | www.ohtuleht.ee/968479/kats-jatkub-riik-ahvardab-sonajalgade-tuulepargi-lammutada

Aidu tuulepargi vaidluses polnud juba poolteist kuud sõnasõda nähtud. Kolmapäeval lahvatasid vahepeal vaibunud leegid taas lõkkele, sest tehnilise järelevalve amet kutsus ootamatult kokku pressikonverentsi. Kohale tõttasid ka üritusest ajakirjanikelt kuulnud Andres ja Oleg Sõnajalg.

Lühikokkuvõte tuuleparki arendavate Sõnajalgade vägikaikaveost Eesti riigiga on selline: ametnikud süüdistavad ärimehi radarite tööd häirivate tuulikute rajamises, Sõnajalad väidavad aga, et neid kiusatakse lihtsalt taga. Igatahes seisab praegu Aidus üks tuulik ja teine post ootab juba pikki kuid enda külge tiivikut.

Kolmapäevane pressikonverents oligi mõeldud ehituse peatanud tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti (TTJA) uuringu tulemuste tutvustamiseks. Kutse üritusele saabus ajakirjanike postkasti vaid poolteist tundi enne selle algust. Meediaväljaanded jõudsid kenasti pärale. Kontvõõrastena ilmusid kohale ka üritusest ajakirjanikelt kuulnud Sõnajalad. Ametnike esinemisaega kasutasid vennad ameti koostatud kokkuvõttega tutvumiseks. Nad tõid teatud punkte teineteisele välja: osa ajas neid naerma, osa arutama, mida nende kohta hiljem ajakirjanikele öelda.
Samal ajal selgitasid ametnikud, miks tuuleparki sündida ei saa. 2012. aastal kooskõlastasid tuulepargi rajajad kaitseministeeriumiga plaani 185 meetri kõrguste tuulikute ehituseks. Aasta hiljem ehituslubasid taotledes oli kõrgus kasvanud kümmekonna meetri võrra. Nüüdseks on Aidu tuuliku tiiviku kõrgeim tipp maapinnast 221 meetri kõrgusel. Seitsme
aastaga on lisandunud 36 radarite tööd segavat lisameetrit.

„Meil ei jää mitte midagi muud üle, kui see lammutada, kas või osaliselt, et oht riigi julgeolekule kõrvaldada,“ ütles TTJA peadirektor Kaur Kajak. Sõnajalgadel olevat puudu mitmed kooskõlastused ja tegemata tähtsad uuringud. Lisaks leiti puudujääke projekteerimistingimuste alusdokumendis ja ehitusjärelevalves.
Nüüd on pall Sõnajalgade väljakupoolel: ametnikud ootavad arendaja selgitusi leitud vigade kohta. „Me ei oska hinnata, mis argumente meile esitatakse… Kui kõik jääb nii, nagu täna oli, siis lammutusettekirjutus tuleb augusti alguses,“ täpsustas Kajak.

Probleeme ei pidavat nende selgitustega olema, said Sõnajalad pressikonverentsi lõpus rõhutada. „Miks te teete sellise ühepoolse meediakajastuse, ilma arendajat ära kuulamata? Te ju just ütlesite, et loodate, et kõik faktid saavad ümber lükatud. Jah, kõik need faktid saavad ümber lükatud. Te desinformeerite ühiskonda väga ebaproportsionaalselt suurel viisil,“ deklameeris Andres Sõnajalg.
Kajaki sõnul taheti avalikkusega jagada tehtud tööd, et oleks meediarahu, kuna vaidlus on ajakirjanduse kaudu kõvasti hoogu saanud. Sõnajalad polnud Kajaki selgitustega rahul ning süüdistasid teda valetamises. Pressikonverents kippus ühel hetkel muutuma sõnasõjaks, aga lõppkokkuvõttes suudeti emotsioonid vaigistada ja rahusadamasse seilata.

Peaksid tuulikud tõesti minema lammutamisele, kavatsevad ärimehed oma vaatenurka kaitsta riigikohtuni välja. „Aga ma loodan, et Eestis ikkagi võidutseb kaine ja terve mõistus,“ ütles Oleg Sõnajalg.

Allikas: Õhtuleht

Foto: Avalik